JAR

 

 
 
Jari patrí podľa tradičnej čínskej medicíny element Drevo. Pod tento element patria orgány žlčník a pečeň.
 Od 15.02 nastúpil žlčník  a bude trvať do 14.03. V tomto období  veľa ľudí pociťuje diskomfort pri trávení  alebo pociťujú i bolesť v oblasti žlčníka a množstvo iných prejavov, o ktorých si povieme nižšie. Ak v tomto období pocítite niektoré z prejavov disharmónie, váš žlčník potrebuje zregenerovať a zharmonizovať.
Čas kedy potrebuje kľud pre svoju prácu je od 23:00-01:00 hod.
Emócia: hnev
Farba: zelená
Tkanivá: šlachy a svaly
Združený orgán: pečeň

 

 
 Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy tohto orgánu

 

 • kožné alergie, žlčníkové potiaže a žlčníkové kamene, horká chuť v ústach, bolesti podrebrami, chrapot, časté vzdychanie, poruchy zraku, ušné poruchy, závrate, stuhnutá šija a ramená, vysychanie pokožky, bolestié opuchy nad kľúčnou kosťou a podpazuší, zápal uzlín na hrdle, samovolné poteniehorúčky aleboo triašky, svalové a degeneratívne choroby, hemoroidy, bolesti kĺbov
Psychické prejavy energetickej nerovnováhy:

 

 • duševné poruchy prejavujúce sa blúznením, pometenosťou, depresívne stavy, nepokoj, bojazlivosť, ľahkovážnosť, nedbalosť, nesmelosť, bezohľadnosť, hyperaktivita autonómneho nervového systému s neprimeranými reakciami na stres, neschopnosť uvoľniť sa, ustrašenosť, neschopnosť mať svoj cieľ života.
A čo s tým? Ako uviesť žlčník do energetickej rovnováhy?

 

 • Ak máte tendenciu ponocovať je potrebné ísť aspoň raz do týždňa spať pred 23:00.
 • vyhýbať sa tučným, smaženým a koreneným jedlám
 • obmedziť používanie alkoholu a pitie kávy
 • užívať bylinky, lecitín
 • cviky
 • dychové cvičenie
 • prechádzky prírodou
   

Zdroj: Meridiány a reflexní zóny, Diochi

 

JAR

 

II. diel
 
Ďalším orgánom, ktorý patrí pod element drevo patrí pečeň. Drevo pre svoj rast potrebuje priestor a voľnosť. U ľudí, na ktorých v detstve bol vyvíjaný veľký tlak, môžu mať pocit, že majú málo priestoru na život a všetko ich obmädzuje a trpia neurózami, hnevom. Prvok drevo kontroluje väzy, šlachy i prácu svalov. Ak nie sú dosť vyživené krvou z pečene vedie k stuhnutosti , kŕčom, necitlivosti a únave.
Obdobie elementu drevo je od 15.02 - 14.05.

 

 

Úloha pečene je:

 

 •  zaisťovať látkovu premenu, metabolizmus, ukladá vitamíny rozpustné v tukoch, poskytuje cukor,ktorý postupne uvoľňuje do krvného riečiskaa, vytvára žlč, zúčatňuje sa krvotvorby, harmonizuje stúpanie a klesanie čchi sleziny a žalúdku, udržuje vnútornú priechodnosť organizmu, reguluje množstvo krvi, udržuje emócie, je veľký detoxikačný orgán nielen chcemického, ale i emocionálneho odpadu. Preto je dôležité prečistiť všetko čo sme počas dňa nazhromaždili. 
 
Pečeň sa považuje za veľmi energický orgán, preto sa tiež volá aj vrchný veliteľ, od ktorého vyvierajú úmysly a vychádzajú rozhodnutia. 

 

 
 
Čas kedy potrebuje kľud a podporu pre svoju prácu je od 01:00- 03:00 hod.
Emócia: hnev
Farba: zelená
Tkanivá: šlachy a svaly.  
Pod vplyv meridiánu pečene patria ešte postranná časť trupu, pečeň, žlčník, pankreas, urogenitálne orgány, svaly, šlachy, oči.
Združený orgán: žlčník

 

 

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy tohto orgánu:

 

 
 • alergie, kožné vyrážky, ochorenie pečene, bolesť v hypogastriu, nechutenstvo, zvracanie, zápcha alebo hnačka, pocit plnosti v oblasti pečene, poruchy trávenia, bolesť hlavy na vrchu lebky, opuch v podbrušku u žien a semeníkov u mužov, potiaže s predkláňaním a zakláňaním, bolesť v krížoch, hučanie v ušoch, rozostrené videnie, suchosť očí, zvýšená únava, svalové kŕče, v priebehu dráhy, ochorenie šliach, kĺbov, väziva, tvár je suchá a popolavá. Nechty mäkké, slabé, krehké, vlasy bez lesku, znížená imunita, krvácanie z nosa.
 

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy:

 
 • depresie, pochybovačnosť, pochmúrne nálady, negativizmus, plačlivosť, podráždenosť, nervozita, vznetlivosť, hnev až zúrivosť, agresivita, nerozhodnosť, opatrnosť, nadmerná sebakontrola, nevyrovnané chovanie a emócie, impulzívne prejavy, frustrácia, nepružné myslenie, prepracovanosť s neschopnosťou sa uvoľniť, tvrdohlavosť,neusále výhovorky, prílišne sebavedomie, chvastanie sa,  precitlivelosť na hluk, silné vône a chute. 
A čo s tým? Ako uviesť pečeň do energetickej rovnováhy?
 • dôležité je spávať hlavne v noci, ten kto musí pracovať v noci sa o pečeň musí starať dvojnásobok

 • vyhýbať sa tučným, smaženým a koreneným jedlám, mlieku, mliečným výrobkom, sladkostiam
 • obmedziť používanie alkoholu a pitie kávy
 • treba jesť: teplé jedlá, zeleninu hlavne dusenú, neskôr akúkoľvek zeleninu, ktorá začne rásť, sardinky, potraviny s prirodzene kyslou chuťou, citrónová voda, jablčný ocot, , horčiny, strukoviny, kuskus, bulgur, špalda, pšenica, rýža, sezamové semienka, červenú repu, ostružiny, modré hrozno, čučoriedky, figy, potraviny bohaté na chlorofyl, petržlen, chren, zázvor, kmín
 • užívať bylinky - čakanka, žihľava, púpava,  bobkový list, bazalka, mäta, rozmarýn, kamilky, ostropestrec mariánsky
 • cviky - úklony
 • dychové cvičenia
 • pracovať s emóciami
Zdroj: Meridiány a reflexní zóny, Diochi, časopis Sféra