JAR

 

II. diel
 
Ďalším orgánom, ktorý patrí pod element drevo patrí pečeň. Drevo pre svoj rast potrebuje priestor a voľnosť. U ľudí, na ktorých v detsve bol vyvíjaný veľký tlak, môžu mať pocit, že majú málo priestoru na život a všetko ich obmadzuje a trpia nurózami, hnevom. Prvok drevo kontroluje väzy, šlachy i prácu svalov. Ak nie sú dosť vyživené krvou z pečene vedie k stuhnutosti , kŕčom, necitlivosti a únave.
Obdobie elementu drevo je od 15.02 - 14.05.
 
Úloha pečene je:
 zaisťovať látkovu premenu, metabolizmus, ukladajú vitamány rozpustné v tukoch, poskytujú cukor,ktorý postupne uvoľňujú do krvného riečišťa, vytvárajú žlč, zúčatňujú sa krvotvorby, harmonizujú stúpanie a klesanie čchi sleziny a žalúdku, udržujú vnútornú priechodnosť organizmu, regulujú množstvo krvi, udržujú emócie, sú veľký detoxikačný orgán nielen chcemického ale i emocionálneho odpadu. Preto je dôležité prečistiť všetko čo sme počas dňa nazhromaždili. 
Pečeň sa považuje za veľmi energický orgán, preto sa tiež volá aj vrchný veliteľ, od ktorého vyvierajú úmysly a vychádzajú rozhodnutia. 
 
Čas kedy potrebuje kľud a podporu pre svoju prácu je od 01:00- 03:00 hod.
Emócia: hnev
Farba: zelená
Tkanivá: šlachy a svaly.  
Pod vplyv meridiánu pečene patria ešte postranná časť trupu, pečeň, žlčník, pankreas, urogenitálne orgány, svaly, šlachy, oči.
Združený orgán: žlčník

 

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy tohto orgánu:

alergie, kožné vyrážky, ochorenie pečene, bolesť v hypogastriu, nechutenstvo, zvracanie, zapcha alebo hnačka, pocit plnosti v oblasti pečene, poruchy trávenia, bolesť hlavy na vrchu lebky, opuch v podbrušku u žien a semeníkov u mužov, potiaže s predkláňaním a zakláńaním, bolesť v krížoch, hučaniev ušoch, rozostrené videnie, suchosť očí, zvýšená únava, svalové kŕče, v priebehu dráhy, ochorenie šliach, kĺbov, väziva. tvár je suchá a popolavá. Nechty mäkké slabé krehké, vlasy bez lesku, znížená imunita, krvácanie z nosa

 

 

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy:

depresie, pochybovačnosť, pochmúrne nálady, negativizmus, plačlivosť, podráždenosť, nervozita, vznetlivosť, hnev až zúrivosť, agresivita, nerozhodnosť, opatrnosť, nadmerná sebakontrola, nevyrovnané chovanie a emócie, impulzívne prejavy, frustrácia, nepružné myslenie, prepracovanosť s neschopnosťou sa uvoľniť, tvrdohlavosť,neusále výhovorky, prílišne sebavedomie, chvastanie sa,  precitlivelosť na hluk, silné vône a chute 

 

A čo s tým? Ako uviesť pečeň do energetickej rovnováhy?

 • dôležité je spávať hlavne v noci, ten kto musí pracovať v noci sa o pečeň musí starať dvojnásobok

 • vyhýbať sa tučným, smaženým a koreneným jedlám, mlieku, mliečným výrobkom, sladkostiam

 • obmedziť používanie alkoholu a pitie kávy

 • treba jesť: teplé jedlá, zeleninu hlavne dusenú, neskôr akúkoľvek zeleninu, ktorá začne rásť, sardinky, potraviny s prirodzene kyslou chuťou, citrónová voda, jablčný ocot, , horčiny, strukoviny, kuskus, bulgur, špalda, pšenica, rýža, sezamové semienka, červenú repu, ostružiny, modré hrozno, čučoriedky, figy, potraviny bohaté na chlorofyl, petržlen, chren, zázvor, kmín

 • užívať bylinky - čakanka, žihľava, púpava,  bobkový list, bazalka, mäta, rozmarýn, kamilky, ostropestrec mariánsky

 • cviky - úklony

 • dychové cvičenia

 • pracovať s emóciam

Zdroj: Meridiány a reflexní zóny, Diochi, časopis Sféra

 

 
 

 

 

Bachové esencie

 
Kvetové esencie uvoľnujú zablokovanú životnú energiu.
 

Čo sú Bachové esencie?

 
Bachové esencie vynašiel pán Dr.Edward Bach. Bol to anglický lekár a bakteriológ. Zistil, že klasická medicína potlačuje príčinu ochorenia a uvedomil si, že vlastná príčina ochorenia sa nachádza v duchovnej oblasti. Uvedomil si, že na každý zdravotný problém existuje prírodna liečba.
V roku 1930 opustil klasickú medicínu a hľadal liečivé bylinky. Zistil, že rosa kvetov je nasýtená liečivými schopnostiami.
Vynašiel 39 esencii, ktoré zoradil do 7.skupín:
 • Strach
 • Neistota
 • Nezáujem o dianie okolo seba
 • Osamelosť
 • Skleslosť a zúfalstvo
 • Prílišná starostlivosť o druhých
 • Precitlivelosť na svoje okolie
Vychádzal z toho, že každý má v živote svoje poslanie, svoju úlohu a keď ich nenaplňuje tak vznikajú psychické a fyzické ochorenia. 
Kvetové esencie uvoľnujú zablokovanú životnú energiu.
 
 

Kedy nám bachové esencie pomôžu?

Na akékoľvek emočné rozpoloženie: pri pocite mentálnej i fyzickej únavy, skleslosti, neistote, zúfalstve, pri pocite menejcennosti, nerozhodnosti, nízkom sebavedomí, strachu, pochybnosti, šoku, ťažkej životnej situácii, malo vitality, chronickom únavovom syndróme, neistote, pri kolísaní extrémných nálad a iné. 
 
Bachové esencie tieto stavy pretransformujú na pocit radosti, motivácie, bdelosti, vitality, žiť tu a teraz , živosti, nachádzanie zmyslu, sebelásku, koncentráciu, silu..Pomôžu nám našu životnú situáciu uvidieť z iného uhlu pohľadu a nadhľadu
 

Pre koho sú Bachové esencie?

Pre všetkých od malinkých detí až po 100r.
 

Sú bezpečné?

Áno
Nemajú vedľajšie účinky, nemajú kontraindikácie, sú kompatibilné so všetkými liečivami.
 
Aké Bach esencie si vybrať? 
Ktoré sú tie práve pre vás?
V tom vám viem poradiť,  kontaktovať ma môžete na t.č 0944951085
Namiešané bachové esencie vám viem poslať na dobierku.
 
 
 
 
Zdroj: www.bachova-terapia.sk